Više od 20 godina Primat Logistika oprema privatne i javne uredske prostore, bolnice, muzeje, hotele, arhive, razne skladišne i proizvodne prostore te izvodi građevinske adaptacije. Riječ je o opremanju prostora drvenim i metalnim namještajem, sjedećim asortimanom kao što su stolice, fotelje i trosjedi, arhivskim proizvodima, sigurnosnom opremom, arhivskim proizvodima, skladišnim regalima i sustavima te uređajima i sustavima za označavanje proizvoda. To obiteljsko poduzeće počelo je 2003. godine djelovati samostalno pod sadašnjim imenom, iako njegovi počeci sežu u 1991. godinu. Sada ga vodi drugi naraštaj obitelji, zapošljava 70 djelatnika te ostvaruje oko 16 milijuna eura godišnjeg prihoda uz prosječni godišnji rast od oko 15 posto. Kazimir Dujmović, direktor opremanja interijera i građevine u Primat Logistici, ističe da su jedni od lidera opremanja interijera objekata i skladišne opreme i sustava na tržištu Hrvatske, a surađuju s najvećim tvrtkama iz različitih industrija.
Sudjelujete u brojnim projektima opremanja javnih prostora. Čime se vodite kada opremate knjižnice, bolnice, muzeje, obrazovne ustanove ili arhive?
– Prilikom opremanja javnih ili privatnih prostora vodimo se prije svega stvarnim potrebama korisnika odnosno uzimamo u obzir potrebe svakog od njih kako bi se stvorilo ugodno okružje za korisnike i posjetitelje. Važno je također odrediti ključne elemente kao što su funkcionalnost odnosno prilagodljivost i fleksibilnost pojedinih objekata odnosno prostora (višenamjenske prostorije/dvorane, uporaba digitalnih tehnologija, mobilnost), ergonomija radnog mjesta i prostora u cjelini, sigurnost, upotreba kvalitetnih ekoloških materijala, dizajn odnosno odabir boja i dekora, koji trebaju biti usuglašeni s identitetom ustanove ili poduzeća.
U našem društvu ključnu ulogu imaju javne institucije, muzeji, knjižnice i arhivi koji potiču cjeloživotno učenje te daju veliki doprinos zajednici. Pri njihovu opremanju cilj je da budu inspirativni i da se korisnici osjećaju kao kod kuće. Svaki projekt treba uklopiti u zadani proračun, što u pojedinim slučajevima zna odskakati od željenog, a bitna stavka je i određivanje rokova završetka. Savjeti i iskustvo naših stručnih osoba kao što su arhitekti, drvni tehnolozi, dizajneri i ostali kolege pridonose razumijevanju potreba korisnika i uspješnom završetku projekta.
Opremanje kojih javnih prostora je najizazovnije?
– Svaki je javni prostor poseban i samim time opremanje svakog je na neki način izazov jer treba objediniti želje korisnika sa svim ograničenjima i krajnjom namjenom prostora. Izazovnost se također očituje u manjkavosti pojedinih projekata te u slobodi predlaganja rješenja. Svi otvoreni prostori zahtijevaju, osim funkcionalnosti, pristupačnost, estetiku, rješenja za smanjenje buke i distrakcije između korisnika i posjetitelja. Optimalnim rasporedom namještaja i opreme te upotrebom adekvatnih materijala u prostoru kao što su zvukoupijajući paneli i/ili akustične kabine može se djelomično ili u potpunosti izolirati odnosno neutralizirati zvuk. Opremanje bolnica mora zadovoljiti visoke standarde izdržljivosti materijala, funkcionalnost, sigurnost s obzirom na veliki protok ljudi i ugrađeni se materijali trebaju lako održavati. Opremanje je vrlo složeno zbog različitih odjela kao što su hitna pomoć, specijalističke ordinacije ili čekaonice, koji zahtijevaju različite pristupe. To uključuje različite otporne i lako održive materijale od drveta, inoksa te prirodne ili umjetne tkanine za stolice i sav sjedeći asortiman. Današnji muzeji svakako zahtijevaju multidisciplinarni pristup opremanju zbog sve veće upotrebe digitalnih tehnologija poput interaktivnih ekrana ili raznih 3D simulatora kako bi posjetitelji imali što bolji doživljaj. Od projekata istaknuo bih Centar Speleon (Baraćeve špilje) kod Rakovice, Kuću halubajskoga zvončara u Viškovu, Gradski muzej Požega, Tvrđavu sv. Ivana u Šibeniku, Etnografski muzej u Zagrebu, Gradsku knjižnicu Rijeka, kazalište Komedija u Zagrebu te naš najveći pojedinačni projekt Studenski dom u Dubrovniku, koji smo potpuno opremili.
Što je najvažnije postići pri opremanju javnog, a što poslovnog prostora?
– Zadovoljstvo i funkcionalnost. Kod poslovnog prostora (ureda) ugodno dizajnirano i funkcionalno ergonomsko radno mjesto najčešće rezultira boljom motiviranošću, odnosno poboljšava radno okruženje i iskustvo zaposlenika. Današnji trendovi idu prema uređenju biofilnih poslovnih prostora kod kojih se naglasak stavlja na razne prirodne materijale, više zelenila u prostorima te na prirodnu osvijetljenost i prozračnost. Zajednički ili društveni prostori za zaposlenike bojama, rasporedom i uređenjem trebaju stvoriti ugodan ambijent koji potiče na opuštanje i stvaranje kućnog ozračja, prisutnog posljednjih nekoliko godina kada se radilo od kuće ili na hibridan način koji uključuje kombinaciju rada od kuće i u uredu. Kod javnog prostora, osim sigurnosti i funkcionalnosti, potrebno je stvoriti ugodan ambijent, bilo da je riječ o čekaonicama, predvorjima, kantinama, knjižnicama ili muzejima.
Kako je onda rad od kuće utjecao na uređenje poslovnih prostora?
– Dio zaposlenika trajno se vratio u urede, a dio je ostao na hibridnom načinu rada, kod kojeg je dijelom prisutno dijeljenje radnog mjesta odnosno stvaranje mobilnoga radnog mjesta. Pojedini zaposlenici stoga nemaju svoje radno mjesto nego sjednu na bilo koje slobodno. Takva radna mjesta trebaju biti prilagođena svakom zaposleniku te moraju uključiti ergonomiju. Jedan od načina je stvaranje zdravih radnih uvjeta s naglaskom na aktivan način rada. Primjerice stolovi imaju mogućnost elektroničkog podešavanje visine i omogućuju rad u sjedećem ili stajaćem položaju. Uredske stolice trebaju omogućiti ergonomsko nisko ili visoko sjedenje, pružiti potporu pri pisanju, čitanju ili prezentiranju, što uključuje prilagodljivost sjedišta stolice po visini i dubini, glavonaslon, rukonaslon i lumbalnu potporu. Zaposlenici su kod kuće često radili na neadekvatnim stolicama, najčešće kuhinjskim, naslonjačima i trosjedima, zbog kojih su se brže umarali ili bili neusredotočeni. U današnjim uredima prisutno je veće korištenje digitalnih tehnologija koje ubrzavaju i olakšavaju rad na daljinu te je prisutan trend sve većega korištenja online videosastanka u odnosu na vrijeme prije korone. Razni digitalni uređaji i online platforme iziskuju i razne edukacije koje treba osigurati poslodavac kako bi zaposlenici bili motivirani i kompetentni. Primjetan je i način rada s manje papira zbog korištenja navedenih digitalnih uređaja i spremanja dokumenata na server kako bi pristup i brzina bili olakšani. Sve navedeno potrebno je inkorporirati u urede da bi bili dovoljno dinamični i zanimljivi za današnje zahtjeve zaposlenika i poslodavaca te stvorili pozitivnu radnu kulturu.
Što obuhvaća vaše načelo ‘ključ u ruke‘ kod opremanje poslovnih prostora?
– S arhitektom ili dizajnerom interijera uređujemo i opremamo prostore do potpune gotovosti, što podrazumijeva izvođenje građevinsko-obrtničkih radova te opremanje interijera namještajem i raznom opremom koja odražava identitet i vrijednost poduzeća. Prednost našeg rješenja prema načelu ‘ključ u ruke‘ je sigurnost, dosljednost i kvaliteta uz stručno vođenje radova naših ovlaštenih inženjera građevine i arhitekture. Time je omogućena znatna ušteda vremena i troškova, što dovodi i do konkurentnijih cijena.
Zašto kod projektiranja ureda želite postići jedinstvenost prostora?
– Danas je to vrlo zahtjevno postići, posebice u uredskim interijerima. Stil i identitet pojedinog poduzeća potrebno je detaljno analizirati kroz prizmu njihova djelovanja i vrstu posla kako bi se rad zaposlenika optimizirao. Naš prioritet je stvoriti inspirativan ambijent u svakom interijeru prilikom projektiranja i izvođenja, pazeći na sve tehničke parametre i ograničenja. Određenim metodama mogu se postići velike razlike u psihološkom stanju zaposlenika korištenjem različitih materijala i kombinacija boja, pravilnog organiziranja u prostoru te poboljšanja akustičnih svojstava u interijeru. Uz zatvorene prostore, potrebno je predvidjeti i zajedničke ispunjene neformalnim namještajem poput lounge naslonjača, trosjeda te drugim zabavnim sadržajem koji smanjuje stres i djeluje opuštajuće. Korištenjem motiva iz svakodnevnog života poput kreativno oblikovanih prostorija za sastanke koje vizualno razbijaju uvriježene ideje standardnoga radnog mjesta stvaramo prostor u koji se zaposlenici žele vraćati. Kvalitetno projektiran prostor omogućava preglednost, organiziranost i lakšu snalažljivost na radnom mjestu sa što manje distrakcija. Cilj je stvoriti što manje izgubljenoga uredskog prostora sa što više prirodnog svjetla, ugodno radno okružje te potaknuti kreativnost zaposlenika uz korištenje ekološki prihvatljivih materijala i namještaja.