Naime, skladišna postrojenja imaju ogroman potencijal za nesreće zbog kombinacije ljudi koji se kreću u njima, teških tereta, vozila, regala i električne opreme. Ignoriranje sigurnosnih mjera može rezultirati ozbiljnim ozljedama, čak i smrtnim ishodima, što dovodi do visokih troškova i pravnih posljedica za kompanije. Ali i gubitka morala, samopouzdanja i motivacije kod zaposlenih koji su prošli traume.
Nesreće u skladištima
Skladišta su dinamična okruženja gdje nesreće mogu nastati iz različitih razloga pa je, u odnosu na druga radna okruženja, povećan rizik od nesreća. One se mogu dogoditi u svakom trenutku, često zbog događaja i faktora koji su mogli biti predviđeni i spriječeni. Primjerice, nepravilno rukovanje viljuškarima, nepravilno skladištenje tereta ili loše održavanje skladišne opreme mogu dovesti do ozbiljnih incidenata.
Unatoč postojećim sigurnosnim mjerama i zakonodavstvu, broj nesreća u skladištima je i dalje visok. Prema statistikama iz 2014., u Europskoj uniji je zabilježeno gotovo 3,2 milijuna nesreća koje su rezultirale najmanje četverodnevnim izostankom s posla. Nažalost, podosta je nesreća sa smrtnim ishodima - njih 3739. Dakle, jedna osoba pogine na 850 nesreća koje se dogode. Ove brojke naglašavaju potrebu za stalnim poboljšanjima u sigurnosnim mjerama.
Najčešći uzroci nesreća u skladištima često uključuju ljudsku pogrešku. Nedostatak održavanja, nedovoljna obuka zaposlenika, neiskustvo, te "laissez-faire" stav menadžmenta prema sigurnosnim propisima...
Specifični uzroci koji su zabilježeni u izvješćima uključuju nepravilne manevre viljuškarima, nepravilno ili loše stanje paleta, neovlaštene modifikacije opreme, preopterećenja i nepravilno skladištenje tereta, neravni podovi i blokirani prolazi, nečitljive ili nepostojeće sigurnosne oznake, loša kvaliteta obuke zaposlenika, loše osvjetljenje, nedostatak kontrola i eliminacije oštećenih komponenti...
Zakoni, regulative i standardi
Ako sve ovo nije dovoljno, sigurnost na radnom mjestu regulirana je zakonima i standardima, što znači da se njihovo neispunjavanje kažnjava. U Europi, standard EN 15635 pokriva sigurnost regala u skladištima.
Ugovorite već danas stučno ispitivanje i pregled vaše regalne opreme! Tko provodi ispitivanje i što sve uključuje, pročitajte u članku o usluzi ispitivanja regalne opreme.
Prema toj regulativi, poslodavci imaju dužnost osigurati zdravlje i sigurnost radnika u svim aspektima rada, dok radnici imaju obvezu slijediti upute o sigurnosti i prijaviti potencijalne opasnosti. Standardi se implementiraju na nacionalnoj razini u svakoj zemlji članici EU-a, što može biti složeno za tvrtke koje posluju u više država.
Primjeri iz prakse pokazuju da tvrtke koje ne planiraju pravilno skladištenje tereta mogu biti suočene s velikim novčanim kaznama i odgovornošću za smrtne slučajeve. Tako je jedna firma bila kažnjena s 2,25 milijuna eura zbog nesreće u kojoj su plastične bale pale na zaposlenika i usmrtile ga. Postoji i slučaj gdje je jedna tvrtka iz područja kažnjena s više od milijun eura zbog smrti zaposlenika uzrokovane kolapsom metalnih listova.
Prevencija kao smjernica
Kako bi se smanjili rizici od nesreća, kompanije mogu poduzeti aktivne i pasivne mjere. Konkretnije, aktivne mjere su dobar dizajn instalacija, obuka vozača i edukacija o sigurnosti, korištenje ispravnih paleta u dobrom stanju, održavanje reda i čistoće u skladištu te preventivno održavanje i popravke. Pasivne mjere su fizičke barijere, zaštitne ograde i vodeće tračnice.
Srećom, sve te mjere prevencije većina poslodavaca razumije posljednjih godina, baš kao što razumiju i dužnost brige za radnike. Svjesni su da ignoriranje sigurnosti može dovesti do katastrofalnih posljedica, kako financijskih, tako i ljudskih. U konačnici, vrijedi ponoviti, neisplativo je riskirati i štedjeti na sigurnosnim mjerama.